پی آر پی چیست؟ | آموزش پی آر پی

پی آر پی PRP مخففPlatelet-rich plasma  به معنی پلاسمای غنی از پلاکت است.
پلاکت‌ها دسته‌ای از سلول‌های خونی هستند که دارای خواص ترمیم زخم، ضد التهابی و ضد سرطان هستند. فاکتورهای رشدی از پلاکت ها مشتق می‌شود که عملکرد بسیار مهمی را در بدن بر عهده دارند.
پلاسما جزئی از خون و در بردارنده پروتئین‌های ضروری رشد سلولی بوده که به انعقاد خون نیز کمک می‌کند. غلظت پلاسما در خون انسان در حدود ۱۵۰،۰۰۰ تا ۴۵۰،۰۰۰ در هر میکرو میلی‌لیتر است.
در روش پی‌آرپی پلاسمای خون غلیظ و به نواحی مورد نظر تزریق می‌گردد. این روش‌ نوین و کم تهاجم برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه پی‌‌آرپی برای درمان زخم، جوان ‌سازی پوست، درمان ریزش مو، از بین بردن چروک صورت بخصوص زیر چشم و التهاب زانو، درمان اسکار ناشی از آکنه، اسکار ناشی از سوختگی، جراحی و …  به کار برده می‌شود.

پی آر پی

درمان به روش پی ار پی prp

چندی است که روش‌هایی جدید و کم تهاجم به عنوان درمان‌های مکمل در کنار سایر درمان‌ها بسیار محبوب و پرطرفدار شده‌‌ و اثر بخشی این روش ها نیز به اثبات رسیده است.

پی ‌آر پی با استفاده از خون غنی شده با پلاکت که نسبت به خون معمولی 5 تا 6 برابر پلاکت بیشتری دارد در بهبود آسیب‌های ناشی از ضربات در ورزشکاران و نیز بیماران استفاده می‌شود. به طور مثال بسیاری از ورزشکاران مانند رافائل نادال تنیس باز بزرگ، برای تسریع بهبودی از روش prp بهره برده و نتایج بسیار خوبی گرفته است.

ساز و کار این روش به این گونه است که به دلیل وجود فاکتورهای رشدی که در لوله‌ی آزمایش وجود دارد روند درمان و ترمیم با سرعت بیشتری پیش می‌رود. پی ‌آر پی اکنون یکی از شناخته شده ‌ترین روش‌های درمانی برای اهداف مختلف است.

مراحل انجام پی ار پی  prp

  1.  مرحله اول خون گیری: همانطور که می‌دانید بافت خون از دو بخش سلول‌های خونی و پلاسما یا خوناب تشکیل شده است. وقتی از فردی خون گرفته می‌شود، خون را درون لوله‌ی آزمایش قرار می‌دهند.
  2. مرحله دوم جدا سازی پلاکت ها: برای جداسازی پلاسما از سلول‌های خونی آن را در دستگاه سانتریفیوژ می‌گذارند. این دستگاه با چرخش بسیار سریع بر مبنای نیروی گریز از مرکز، سلول‌های خونی را که متشکل از گلبول‌های سفید و قرمز است از پلاسما جدا می‌کند. پلاکت های خونی در پلاسما وجود دارد. در مرز بین پلاسما و سلول‌های خونی پلاکت‌های بیشتری قرار دارند و هرچه به بالای لوله‌ی آزمایش نزدیک می‌شویم از غلظت پلاکت ‌ها کم می‌شود. سپس با روش‌های مخصوص و کیت ‌های جداسازی، پلاکت‌های شخص جداسازی می‌شوند.
  3. مرحله سوم تزریق پلاکت ها: در درمان پی ار پی مخلوط خون و پلاکت تغلیظ شده را به نواحی مورد نظر تزریق می‌کنند.

آیا انجام پی ار پی با درد همراه است؟

در هنگام تزریق برای کاهش درد ممکن است از بی حسی موضعی استفاده شود. وجود درد تا یک الی دو هفته بعد از تزریق طبیعی است و بعد از آن درمان پی‌آرپی مشخص خواهد شد. در این مرحله می‌توان زیر نظر پزشک از مسکن ‌های مخصوص یا از کمپرس آب گرم و سرد بهره برد.

پی آر پی صورت

آثار پی آر پی روی پوست بر کسی پوشیده نیست. در واقع پلاکت‌ها با تزریق به پوست باعث افزایش کلاژن، الاستین و گسترش مویرگ‌های خونی می‌شوند و همین امر به جوانسازی پوست، شاداب‌تر شدن و کنترل چروک صورت کمک شایانی می‌کند. حتی از این روش برای چاقی صورت نیز استفاده می شود.

پی آر پی مو

یکی از پرکاربردترین چیزها برای استفاده از پی ‌آر پی تقویت مو است. این متد جدید برای بسیاری از بیمارانی که دارای طاسی‌های وسیع هستند یا دچار ریزش مو هورمونی یا آندروژنی شده‌اند بسیار مفید است. همچنین اکثر پزشکان و کلینیک‌های کاشت مو از این روش بعد از کاشت برای تقویت موهای کاشته شده و افزایش سرعت رشد موها استفاده می‌کنند. اگر به دنبال کلینیک مطمئن برای پی آر پی هستید، پیشنهاد ما به شما کلینیک زیبایی رژوه واقع در جردن تهران می باشد. تنها با یکبار مراجعه به کلینیک رژوه و انجام یکی از خدمات پوست و مو به مهارت و توانایی تیم رژوه در خصوص ارائه خدمات ایمان می‌آورید.

کاهش التهابات با پی آر پی

شاید برایتان جالب باشد که بسیاری از کسانی که در اثر سوانح دچار آسیب شده‌اند یا ورزشکاران رشته‌هایی مانند گلف یا تنیس، از پی‌آرپی برای ترمیم تاندون‌ها و رباط‌ های خود استفاده می‌کنند. این روش درک نار روش‌های دیگر مانند فیزیوتراپی بسیار شفابخش است. نکته‌ی مهم در مورد این روش، جایگزین کردن آن با جراحی در بسیاری از موارد پارگی تاندون و رباط است.

ترمیم زخم با پی آر پی

کاربرد پی‌آرپی برای ترمیم بافت، یک موضوع کلی است. با کمک روش پی آر پی می توان به ترمیم بافت زانو یا سایر بافت های بدن پرداخت. با تزریقPRP در زیر پوست بیمار، فاکتورهای رشد از پلاکت جدا می‌شوند و سبب تحریک کلاژن‌ سازی در محل زخم، تشکیل عروق خونی جدید و نظم بخشی به تقسیم سلولی می‌گردند. پی ‌آر پی با داشتن فاکتورهای رشد باعث افزایش سرعت ترمیم زخم، جای زخم و بافت‌های آسیب دیده می شود. به دلیل استفاده از پلاکت‌های خود بیمار، احتمال عفونت به مقدار چشمگیری کاهش یافته و همچنین عوارض روش‌های درمانی دیگر را نیز ندارد.

کاربرد پی ار پی prpکاربرد پی ار پی prp

پی ار پی یک روش عمومی است که می‌تواند برای قسمت‌های مختلفی از بدن مورد استفاده قرار گیرد. پی‌‌آرپی برای درمان زخم، جوان ‌سازی پوست، درمان ریزش مو، از بین بردن چروک صورت بخصوص زیر چشم و التهاب زانو، درمان اسکار ناشی از آکنه، اسکار ناشی از سوختگی، جراحی و …  به کار برده می‌شود. هم چنین این متد برای تسکین و بهبود دردهای ناشی از صدمات، مانند درد بعد از تصادفات استفاده می‌شود. در زیر به بخشی از کاربردهای پی ار پی خواهیم پرداخت. لطفا تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

آموزش درمان زخم

تیم جمشیدیان هلث Jamshidian Healt دوره های جامع مدیریت زخم و استومی را به صورت تئوری و عملی برگزار می‌کند. با گذراندن دوره ها، دانش و مهارت مورد نیاز جهت مدیریت انواع زخم رو به دست خواهید آورد. دوره دارای پشتیبانی آنلاین توسط مدرسین به همراه ارائه مدرک می باشد. شما بعد دوره می تونید کلینیک زخم خصوصی راه اندازی کنید و یا در بیمارستان مشغول به کار شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره زخم به آموزش درمان زخم مراجعه کنید.


ایا پی ار پی صورت را چاق میکند؟

بعله از روش پی ار پی برای چاقی صورت استفاده می شود.

آیا پی آر پی جواب می‌دهد؟

تاکنون اثبات اثرات پی ‌آر پی به طور قطعی مشخص نشده است ولی در مقالات معتبر پزشکی pubmed نمونه‌هایی از اثر بخشی آن ذکر شده است. همچنین بسیاری از افراد شاهد تغییرات چشم‌گیری پس از دریافت پی‌آرپی شده‌اند که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.در آمریکا چندین بار این تست روی افراد انجام شده و نتایج کاملا مثبت بوده است. تجربه‌ پی‌آرپی برای  مو و زانو در بیماران مبتلا به ریزش مو و التهاب زانو بسیار رضایت بخش بوده است.

پی ار پی

هزینه پی آر پی

بسته به هزینه‌ی کیت جداسازی پلاکت و کلینیک مورد نظر، هزینه پی ‌‌آر پی متفاوت خواهد بود. دقت کنید که بسیاری از کلینیک‌ها و حتی مراکز زیبایی با قیمت‌های پایین‌تر پی‌آرپی را اجرا می‌کنند ولی این نشان دهنده‌ کیفیت پایین کار آن‌ها و همچنین ایمن نبودن وسایل مصرفی آن‌ها است. توصیه ما این است  برای انجام پی ار پی به کلینیک معتبر نوین دیدگان تهران مراجعه کنید و از خدمات حرفه ای آن ها بهره ببرید.

سخن پایانی

متد پی ‌آر پی سالهاست به عنوان یک درمان اثر بخش برای سل تراپی استفاده می‌شود. هرچند تحقیقات در مورد اثربخشی آن درحال انجام است ولی بسیاری از افراد تجربه‌ی رضایت بخشی از این روش دارند. پی ‌آر پی یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمان تکمیلی در سراسر جهان محسوب می‌شود. اثربخشی و خاصیت درمانی آن به مقدار زیادی بستگی به پزشک مورد نظر و کیفیت لوازم مورد استفاده در کلینیک زیبایی دارد.

در نهایت اگر به دنبال زدن کلینیک زخم هستید، می توانید در ورکشاپ مدیریت زخم تیم جمشیدیان هلث Jamshidian Healt شرکت کنید تا بتوانید بهترین کلینیک زخم را افتتاح نمایید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید