آموزش دوره‌ تزریقات

فراگیری دوره‌ تزریقات ​، بدون نیاز به تحصیلات مرتبط ! خدمات بهداشتی و درمانی، از مهم ترین نیازهای انسان امروزی به شمار می آیند. افراد فراوانی تحت عناوین مختلفی، مشغول به خدمت رسانی در زمینه ی بهداشت و درمان هستند. افراد علاقه مند به امور بهداشت و درمان، می‌توانند بدون نیاز به تحصیلات دانشگاهی مرتبط، صرفا با داشتن علاقه و استعداد و با گذراندن دوره‌ تزریقات، مدارک لازم را کسب نمایند.

دوره‌ کمک های اولیه شامل زیر شاخه هایی چون؛ آموزش CPR یا احیای فرد دارای مشکل تنفسی ناشی از مشکل قلبی یا فشار خون بالا، انجام بانداژ و نصب آتل، پانسمان و ضدعفونی زخم ها، تزریقات، شناخت انواع زخمها و نحوه‌ ی مراقبت از آنها، رفع خفگی و مشکلات تنفسی ناگهانی و آموزش حمل مصدوم می باشد.

آشنایی با دوره‌ تزریقات خسرو جمشیدیان

فراگیری دوره‌ تزریقات، بدون نیاز به تحصیلات مرتبط!ما در تیم قدرتمند Jamshidian Healt با برگزاری دوره های آموزشی مجازی بالینی گامی در جهت بهبود وضعیت سلامت کشورمان برداشته ایم. نکته های طلایی دوره برای همه افراد جامعه کاربردی و ضروری خواهد بود. اولین دوره آموزش مجازی به صورت بالینی شامل پکیج های تزریقات مقدماتی، تزریقات زیر جلدی، تزریقات عضلانی و سرم تراپی با تدریس استاد خسرو جمشدیان برگزار شده است.

اولین دوره آموزش مجازی به صورت بالینی تیم قدرتمند Jamshidian Health تحت عنوان دوره‌ تزریقات و شامل پکیج های تزریقات مقدماتی، تزریقات زیر جلدی، تزریقات عضلانی  با تدریس استاد خسرو جمشدیان برگزار شده. این پکیج شامل 3 فیلم آموزشی 50 دقیقه ای شامل تزریقات زیر جلدی (ویژه خانم های باردار، بیماران دیابتی ها و کرونایی)، تزریقات عضلانی و تزریقات وریدی با آنژیوکت و اسکالپ وین (پروانه ای) می باشد. با دیدن دوره‌ تزریقات شما مسلط به زدن سرم و تزریقات برای خود و دیگران خواهد شد و می توانید کمک های اولیه را قبل از رسیدن به بیماستان برای خود و دیگران انجام دهید.

تجهیزات لازم دوره‌ تزریقات

یکی از روش های استفاده از دارو، تزریق دارو به بدن می باشد. دوره‌ تزریقات شامل انواع: زیر جلدی، درون جلدی، وریدی و عضلانی است. متصدی تزریقات، قبل از انجام تزریق باید مواردی مثل؛ داروی مدنظر، نوع دارو، دز دارو، بافت هدف، سن فرد و حساسیت های احتمالی را ارزیابی و بررسی نماید. بررسی این نکات از اتفاقات و صدماتی چون خونریزی، آبسه کردن، بریدگی رگ، عفونت و ورم جلوگیری می‌نماید. لوازم مورد نیاز در دوره‌ برگزار شده شامل سرنگ، سوزن، شریان بند، گاز تمیز، آمپول نوروبیون، سرم مخصوص تزریق، چسب مخصوص تزریقات، پنبه ی بهداشتی، بتادین و پد الکلی می باشد. در زیر مختصری با هر کدام از این تجهیزات آشنا می شویم.

سرنگ: سرنگها معمولا در حجم های کوچک 2، 3 ،4 و 5 میلی لیتر و جنس های شیشه ای و پلاستیکی و یکبار مصرف قابل استفاده می باشند.

سوزن سرنگ: سوزن، بخش نوک تیز سرنگ می باشد که وظیفه ی انتقال دارو به داخل سرنگ و سپس تزریق دارو به بدن فرد را بر عهده دارد. سوزن ها در اندازه های متفاوت به همراه سرنگ ها بسته بندی شده اند.

آمپول ها: داروهایی که درون پوکه های شیشه ای جهت تزریق استفاده می‌شوند، آمپول هستند.

ویال ها: دارو یا واکسن هایی که به صورت جامد یا مایع در محفظه های کوچک 1 تا 10 میلی لیتری قرار دارند، ویال نامیده می‌شوند. ویال ها اکثرا جهت تزریق عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تمیز و استریل بودن تمام وسایل تزریقات، از الزامات کار محسوب می‌شود.

دوره‌ تزریقات جمشیدیان هلثتزریقات

طی دوره‌ تزریقات ​، چهار نوع تزریق زیر جلدی، وریدی، درون جلدی و عضلانی را با توضیحات کافی به کارآموزان آموزش می‌دهند.

 • تزریق ویال عضلانی: فرد پرستار، ویال حاوی محلول را به آرامی برداشته و به منظور مخلوط شدن محلول، بسیار آرام و به صورت دورانی آن را تکان می‌دهد. درب ویال را به وسیله ی پد الکلی ضدعفونی نموده، سرنگ را به اندازه ی حجم داروی مصرفی پر از هوا نموده و داخل ویال فشار می‌دهد. محلول را درون سرنگ کشیده، سپس عضله ی فوقانی باسن را الکلی نموده و سوزن را به صورت مورب در پوست فرو می نماید. دارو را به آرامی تزریق نموده، 10 ثانیه صبر کرده و سپس سوزن را خارج می‌نماید. جذب داروی عضلانی 10 الی 20 دقیقه زمان نیاز دارد.
 • تزریق دارو در بافت زیرجلدی: بافت زیر جلدی، بافت چربی زیر پوست می باشد. نقاط هدف تزریق زیر جلدی، قسمت بیرونی بازو، کتف و جلوی ران هستند. دارو را به سرنگ انتقال داده، قسمتی از پوست را ضدعفونی کرده و به صورت چین بلند می نمایند. سوزن را با زاویه 45 الی 90 درجه نسبت به پوست، درون پوست فرو کرده و به آرامی دارو را تزریق می‌کنند. حجم ماده ی تزریق شده ی زیر جلدی، نباید بیشتر از 5 میلی لیتر باشد.
 • تزریق درون جلدی: تزریق درون جلدی اکثرا در سطح داخلی ساعد صورت می‌گیرد. قسمتی از ساعد را که نزدیک آرنج باشد را انتخاب نموده، ضدعفونی می کنند و دارو را درون سرنگ کشیده و سوزن را با زاویه ی تند 15 الی 20 درجه وارد پوست کرده و به آرامی مایع را تزریق می‌کنند.
 • رگ گیری و تزریق سرم: تزریق داروها به بدن از طریق سرم و رگ های بدن، یکی از راه های رایج و مطمئن در مراکز درمانی می باشد. بازو و ساعد نقاط هدف وصل سرم به بدن فرد می باشند. طی این مرحله، سوزن را توسط سرنگ به کنار رگ وارد نموده، سپس سوزن را به صورت جانبی وارد رگ کرده و سرنگ را جدا می‌نمایند. سرم حاوی دارو را به سوزن متصل نموده و سوزن را به وسیله ی چسب کاغذی، در محل ثابت می‌نمایند.

مراکز آموزش دوره‌ تزریقات

دوره‌ تزریقات و پانسمان به دلیل کاربرد در زندگی بسیار پر طرفدار می‌باشند. هلال احمر، جهاد دانشگاهی و مراکز معتبر خصوصی تحت نظارت اداره ی امور آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی، دوره‌ تزریقات و دیگر دوره های کاربردی را برگزار می‌کنند.

این مراکز با آموزش افراد به صورت تئوری و عملی، دوره‌ آموزشی را برگزار می نمایند.پس از  گذراندن دوره‌ آموزشی، امتحان تئوری و عملی از افراد متقاضی گرفته می‌شود. حداقل نمره ی قبولی کسب 2/3 از کل نمره می باشد. فرد پس از کسب مدرک، با گذراندن دوره‌ کارآموزی در مراکز درمانی، می تواند فعالیت خود را شروع نماید.

آموزش انواع تزریقات

ویال چیست؟

همان طور که در دوره‌ تزریقات گفته شد ویال VIAL یک ظرف شیشه‌ای کوچک است که به منظور نگهداری داروهای مایع یا پودری استفاده می‌شود. ویال دارای یک درپوش پلاستیکی است و می‌تواند مقدار دارو را به صورت تک دوز و یا چند دوز نگهداری کند.

از این شیشه ‌ها برای نگهداری داروهایی استفاده می‌شود که در شرایط رقیق شده به مدت طولانی قابل نگهداری و استفاده نیستند. این زمان برای هر دارویی می تواند متغیر باشد. بعضی از دارو ‌ها را پس از رقیق شدن تنها می‌توان تا ۱۲ ساعت نگهداری کرد و برخی دیگر قابلیت ماندن تا ۷۲ ساعت را نیز دارند.

در اکثر موارد طریقه رقیق کردن محتوای داخل ویال روی خود اتیک محصول درج شده. ویژگی خاص ویال‌ها این است که استفاده مکرر از دارو را برای پزشکان فراهم می‌کنند. به این صورت که در هر بار استفاده، تنها به اندازه مورد نیاز از دارو را می توان کشید و سپس تزریق کرد.

معرفی انواع ویال و موارد مصرف آن ها

 • ویال ایمی پنم: برای درمان عفونت های هوازی و بی هوازی ناشی از باکتری های گرم مثبت و منفی در بیمارانی که دچار ضعف سیستم امنیتی می باشند استفاده می شود.
 • آمپی باکتام: برای درمان عفونت اندوکاردیت بزرگسالان، پیشگیری از ایجاد عفونت در زخم، پیشگیری سپسیس در جراحی ها
 • ویال تازوسین: مورد استفاده عفونت های متوسط تا شدید شامل عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی ،عفونت های ساده و پیچیده پوست و بافت های آن، درمان عفونت های متوسط تا شدید مجاری ادراری، استخوان و مفاصل، سپتی سمی، اندوکاردیت و تشدید سیستیک فیبروزیس
 • ویال سفپیم: درمان عفونت های ادرای و پوستی
 • ویال سفتی زوکسیم: درمان ‌عفونتهای ناشی از باکتری‌های گرم مثبت ‌و گرم منفی حساس به دارو از جمله عفونت ‌استخوان و مفاصل، سوزاک ‌ساده، عفونتهای داخل شکم، مننژیت و…
 • ویال مروپنم: درمان عفونت هايي شامل عفونت های داخل شکم، مننژیت، عفونت های مجاری تنفسی، سپتی سمی و…
 • ویال دپاکین: از دسته ی داروهای ضد صرع می باشد و یکی از مهم ترین و موثرترین داروها در کنترل حملات تشنج بیماری صرع در کودکان و بزرگسالان است.
 • ویال متیل پردنیزولون: براي درمان جايگزيني در نارسايي غده فوق كليوي استفاده مي شود.
 • ویال پودر تزریقی سفتریاکسون: این دارو در درمان عفونت های باکتریایی حساس به آن مصرف می شود که شامل شانکروئید، اندوکاردیت، سالمونلوز، شیگلوز، سوزاک، مننژیت ( درمان و پیشگیری از مننژیت مننگوکوکی)، سپتی سمی و حصبه می باشد. این دارو قبل از عمل جراحی و برای جلوگیری از عفونت نیز استفاده می شود.

نحوه تزریق عضلانی

لوازمی که برای تزریق عضلانی احتیاج دارید: آمپول- سرنگ- پدالکلی- ترجیحا دستکش

قبل از تزریق حتما محتوای روی آمپول را مطالعه کنید تا بدانید استفاده از آن به چه صورتی است. پنبه الکی را دورانی به سمت خارج برای جلوگیری از عفونت بکشید و پنبه را در دستان خود نگهدارید. عضله باسن را به چهار قسمت تقسیم کنید و قسمت بیرونی و خارجی به سمت خودتان را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید آمپول عضلانی باید در زاویه 90 درجه تزریق کنید. باید سریع سرنگ را وارد بدن کنید و آرام آرام تزریق کنید. عضله را از همان قسمت که تقسیم کرده اید میان انگشتان خود نگهدارید زیرا اینکار باعث راحتتر شدن تزریق می شود.

از بیمار بخواهید عضله خود را به هیچ عنوان منقبض نکند. دو سوم از سوزن برای تزریق کافیست. پس از ورود سوزن به بدن سرنگ را کمی به داخل بکشید. اگر خون داخل سرنگ نشود به این معناست که محل تزریق درست است و می توانید تزریق را به طور کامل انجام دهید. اگرخون وارد سرنگ شود به این معناست که سوزن وارد عضله نشده و نباید تزریق را انجام دهید.سرنگ را خارج کنید پنبه الکی را روی محل تزریق بگذارید، می توانید به آهستگی محل تزریق را ماساژ دهید.

تزریق زیرجلدی

تزریق زیر جلدی چیست و چرا استفاده می شود؟ همان طور که در دوره‌ تزریقات گفته شد تزریق زیر جلدی جهت تزریق بسیاری از داروها از جمله انسولین، مورفین و هروئین و… استفاده می شود. بافت زیر جلدی یک بافت همبند غنی از بافت چربی با خونرسانی کم بوده و به همین دلیل معمولاً سرعت جذب دارو در آن طولانی تر از عضله است. هدف از تزریق زیر جلدی، جذب آرام دارو و با حجم تزریق محدود می باشد. این روش جهت تزریق داروهایی مانند انسولین که باید در بافت چربی به‌طور تدریجی جذب شود، روش ایده‌آلی بوده که با کمترین درد، امکان تکرار چندین نوبت تزریق را برای بیمار فراهم می کند.

نحوه تزریق زیر جلدی

پوست را میان انگشتان خود به سمت بالا بکشید. ورود سوزن به بافت سریع و تزریق دارو را آهسته انجام دهید. از ماساژ دادن محل تزریق در استفاده از دارو هایی مانند انسولین و هپارین جدا خودداری کنید.!!! به این علت که سرعت جذب دارو بالا رفته و سبب ایجاد التهاب پوستی می شود.

محل مناسب تزریق زیرجلدی در بدن

1 -پشت بازوها(بخش خارجی بازو)
2 -روی ران ها
3 -روی باسن
4 -ناحیه پهلوها
5 -دور ناف به فاصله 4 انگشت از ناف به سمت پهلو ها

تزریق درون جلدی

همان طور که در دوره‌ تزریقات گفته شد از تزریقات داخل جلدی برای تست های آلرژیک برخی از واکسیناسیونها و نیز بررسی پاسخ سیستم ایمنی استفاده می شود و معمولا سرنگهای یک میلی لیتر مدرج (نظیر سرنگ توبرکولین) با سر سوزنهای نمره ۲۵ تا ۲۷ بکار برده می شود و اکثرا در سطح فلکسور ساعد (حدود ۱۰ سانتیمتر پایینتر از شیار آرنج) تزریق انجام می شود .

نحوه تزریق درون جلدی

پوست محل تزریق را با الکل پاک کنید و سپس سوزن با زاویه ۱۵ درجه و به میزان ۲ تا ۳ میلیمتر داخل درم شده و آنگاه دارو (معمولا ۰٫۱ میلی لیتر) را به آرامی تزریق کنید به طوریکه به صورت یک عدس برآمده شود. در پایان بدون ماساژ سوزن خارج می شود و یک دایره به قطر یک سانتیمتر دور آن کشیده و ساعت و تاریخ تست را یادداشت کنید.

تزریقاتتزریق وریدی

گاهی لازم است دارو سریع تر در بدن بیمار اثر کند پس تزریق به روش وریدی اتفاق می افتد. داروهایی مانند هیوسین کتولاک باعث سرگیجه و افت فشار می شوند، دگزا پس از تزریق در بدن باعث خارش قسمت هایی مثل بازو ران و زیر بغل می شود. پس همیشه قبل از انجام تزریق توضیحات داده شده روی داروها را مطالعه فرمایید و به کلمه تزریق آهسته دقت کنید. اتفاقات گفته شده از عوارض تزریق به صورت وریدی می باشند دقت داشته باشید بعضی از دارو ها باعث ایجاد شک در بدن می شوند و باید حتما به آهستگی تزریق شوند.

نحوه تزریق وریدی

در ابتدا تورنیکه را 10 الی 15 سانتی متر بالاتر از محل تزریق ببندید. سپس دست را پایین تر از سطح قلب قرار دهید تا رگ ها برجسته تر شوند و در مرحله ی بعد با دو انگشت یا به روش بشقابی به محل تزریق ضربه بزنید تا رگ ها مشخص شوند. با پنبه الکی محل تزریق به صورت دورانی استریل کنید و پنبه نزدیک خود نگهدارید.برای تزریق وریدی زاویه تزریق بسیار مهم است و حتما باید به این نکته دقت کنید که زاویه تزریق 25 الی 30 درجه باشد. رگ را انتخاب کنید و دست خود را برای تزریق در زاویه گفته شده نگهدارید.

به یاد داشته باشید که فقط باید نوک سوزن را وارد رگ کنید. به محض ورود سوزن کمی سرنگ را به داخل بکشید و به محض ورود کمی خون به داخل سرنگ تورنیکه را باز کنید و تزریق را به آهستگی انجام دهید. پس از اتمام محتوای سرنگ پنبه الکی را روی سوزن و محل تزریق بگذارید و آرام آرام سوزن را خارج کنید.

سرم تراپی

بهترین عروق برای رگ گیری عروق دست و ساعد هستند. بهتر است به دلیل خطر ترومبوفلبیت از عروق پا برای رگ گیری استفاده نکنید . فقط می توانید برای رگ گیری اطفال از عروق پا  استفاده کنید. از لمس نقاط دردناک اجتناب کنید. از ورید مناسب و بزرگ برای کاتتر مخصوص آن استفاده شود. از رگ گیری در محل پایین تر از محل قبل از محل کاتتر قبلی خودداری شود. زیرا باعث نشت مواد از این محل وجود دارد.

چگونه رگ گیری و تزریق سرم انجام دهیم؟

ابتدا دستکش بپوشید و از محافظ چشم و ماسک استفاده کنید. ورید مناسب را انتخاب نمایید. با آب و صابون محل رگ گیری را به خوبی بشویید، اگر موی دست بلند است، کوتاه کنید. از سوزن فلزی تیز یا آنژیوکت برای سوراخ کردن ورید استفاده کنید. محل رگ گیری را مشخص کرده و تورنیکت را 10-15 سانتی متر بالاتر از آن محل ببندید. به بیمار بگویید دست خود را مشت کند تا رگ بیمار راحت تر پیدا شود. نبض را بررسی کنید، چرا که جریان خون وریدی نباید قطع شود.

کاتتر را با زاویه ی 10- 30 درجه درون رگ نمایید. برای اینکه بدانید کاتتر وارد رگ شده ، خون باید وارد آنژیوکت شده باشد و باید زاویه ورود آنژیوکت را کم کنید. با استفاده از دست غیر غالب 3 سانتی متر بالای محل رگ را فشار داده و کاتتر را ثابت کنید سپس تورنیکت را شل کرده و سر سوزن را بیرون بکشید و دیگر درپوش سر سوزن را نگذارید. آنژیوکت را با چسب فیکس کنید.

رگ گیری با آنژیوکت

در قسمت قبل دوره‌ تزریقات نقاط قابل رگ گیری، شرایط و مراحل آن را توضیح دادیم، در این قسمت انواع آنژیوکت و قراردادن آن در محل مناسب را بازگو خواهیم کرد.

انواع آنژیوکت و کاربردهای آن

بنفش سایز 26 : کوچک ترین سایز آژیوکت است و برای نوزادان استفاده می شود.
زردسایز 24 : برای کودکان استفاده می شود.
آبی سایز 22: سرم تراپی
صورتی: سایز 20
سبز سایز18 خاکستری سایز 16 و آجری سایز14: برای فرآوره های خونی استفاده می شوند.

نحوه رگ گیری با آنژیوکت

لوازم مورد نیاز برای رگ گیری با آنژیوکت شامل: تورنیکه ، آنژیوکت، هپارین لاک ،چسب آنژیوکت ، پنبه الکل می باشد

توجه داشته باشید در رگ هایی مانند دست و ساعد پایین تر از سطح قلب هستند عکس جهت قلب و رگ هایی مانند رگ ژگولار سر را به پایین شیب کرده و در جهت قلب سوزن را وارد بدن میکنیم. در ابتدا از بیمار بخواهید چندین بار مشت خود را باز و بسته کند. یا با دو انگشت روی محل تزریق ضربه بزنید تا رگ ها برجسته شود. در رگ گیری شما باید از پایین ترین رگ شروع کنید. پنبه را به صورت دورانی روی محل تزریق بکشید. آنژیوکت را باز کنید. پوست را ترجیحا بکشید زاویه رگ گیری در آنژیوکت باید بین 10 الی 30 درجه باشد. قسمت پروانه ای دست را گرفته و سوزن را وارد کنید.

به محض این که آنژیوکت داخل رگ شد نیدل را خارج کنید و به آرامی قسمت پلاستیکی آنژیوکت را داخل بدن کنید. پس از این مرحله تورنیکه را از روی دست بیمار باز کنید. چسب را روی محل بچسبانید. بالای محل ورود آنژیوکت را فشار دهید دست را بالاتر از سطح قلب نگهدارید و هپارین لاک را بزنید.
در افرادی که رگ آن ها مشخص نیست از طریق لمس کردن می توانید رگ را پیدا کرده و سوزن آنژیوکت را وارد کنید.

کلام آخر

ما در تیم قدرتمند Jamshidian Healt با برگزاری دوره های آموزشی مجازی بالینی گامی در جهت بهبود وضعیت سلامت کشورمان برداشته ایم. نکته های طلایی دوره برای همه افراد جامعه کاربردی و ضروری خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت معتبر استاد خسرو جمشیدیان یا اینستاگرام مراجعه نماید.

6 دیدگاه.

 • سلام و عرض ادب
  به عنوان همکار درمانی شما ازتون بی نهایت سپاسگزارم با وجود20 سال سابقه کار ولی هنوز نکته های خوب و کلیدی رو عنوان میکنید که شاید در طی این سالها راحت از کنارشون رد شدیم.من خودم نرس بازنشسته هستم البته خودم بازنشسته کردم ولی حتی استادای ما به خوبی شما تدریس نمیکردن

  • ممنونم شما خیلی لطف دارید به بنده و باعث افتخار بنده است همکاران خوش قلبی چون شما دارم.
   موفق باشید
   تیم Jamshidian Health

 • سلام استاد عزیز
  من پرستار هستم و درکلینیک کار میکنم اما همیشه در رگ گیری و وصل سرم و آنژیوکت مشکل داشتم. با دیدن دوره تزریقات شما تسلط پیدا کردم.استاد شما واقعا بی نظیر هستین و میتونم بگم حقیقتا عاشق. عاشق کاری که بخاطرش هر روز صبح میزنید از منزلتون بیرون. امیدوارم شما رو در درجاتی بالاتر از چیزی که الان هستید ببینم.

  • خیلی خوشحالم . درستش همینه . تمرین همراه با اعتماد به نفس
   موفق باشید.
   تیم Jamshidian Health

 • حبیبه ملکی
  نوامبر 17, 2021 6:49 ب.ظ

  باسلام استاد گرامی دوره هاتون خیلی خوب است برای منی که50 سال سن داشتم دریه درمانگاهی درپذیرشش کار میکنم حدود پنج ماهه چون تازه بازشده خصوصی هم هست مشتریش کم هست الان که من تزریقاتو که به هلال احمر رفته بود فقط آمپول عضلانی رو بلد بودم ولی الان سرمو هم یاد گرفتم خوشحالم که باعث شدین در زمان هایی که صبح پرستار نباشه بتونم با اعتماد به نفس هم تزریق عضلانی وهم سرم رو بزنم ممنون از لطفتون الان تودوره جدید که ثبت نام کردم دارم تلاش می‌کنم همه مطالبی که فرمودین خوب بیاموزم من تلاشمو زیاد کردم به خاطر دوتا پسرم که مریض هستند برا آیندشون وهم برا حالا که جدا ازمن زندگی می‌کنند پول دربیارم وزندگیمون. سروسامان بدم میدونم موفق میشم با یادگیری مطالب شما همیشه پاینده باشید استاد عزیز قول دادین پالسی مترو. برامن باتشکر

  • با سلام و درود خدمت شما بانوی گرامی
   ما در تیم Jamshidian Health بسیار خوشحالیم از اینکه با دیدین دوره تزریقات نیاز شما برآورده شده، درآمد شما افزایش پیدا کرده و تونستیم به شما کمک کنیم.از اینکه به ما اعتماد کردید ممنونیم. امیدواریم در دوره های بعدی و آموزش مطالب بیشتر بتونید سطح خودتون رو ارتقا بدین. از شما خواهشمندیم ما رو به دوستانتون معرفی کنید و از دعا خیرتون بی نصیب نگذارید.
   موفق باشید.
   تیم Jamshidian Health