کارگاه حضوری آموزش تزریقات

انواع مختلفی از تزریقات وجود دارد که در همگی نیازمند آموزش های لازم هستند.  ما در تیم قدرتمند Jamshidian Healt کارگاه آموزشی تزریقات به صورت حضوری و به روش تئوری – بالینی با تدریس استاد جمشیدیان  به مدت ۶ ساعت از ساعت ۹ صبح تا ۱۵ عصر برگزار می کنیم. کارگاه شامل دو ساعت آموزش تئوری و چهار ساعت آموزش بالینی به صورت تمرین عملی روی انسان و مولاژ و با نظارت استاد می باشد. ضمنا ظرفیت کارگاه ۲۰ نفر می باشد.

در پایان کارگاه افردی که نیاز به گواهینامه تزریقات داشتید می توانند با مبلغ اضافه تر و بعد از مدت یک ماه گواهینامه خود را از ما دریافت کنند. همراهان گرامی شما در این کارگاه ۳۶۰ دقیقه ای با موارد زیر آشنا خواهید شد:

1️⃣آشنایی با انواع تزریقات عضلانی (سرینی،دلتوئید و …) و زیرجلدی
2️⃣ سرم تراپی از طریق آنژیوکت و اسکالپ وین
3️⃣تکنیک های رگ گیری در گروه‌های مختلف اعم از سالمندان، اطفال و…
4️⃣نحوه تست آنتی بیوتیک ها
5️⃣بحث تداخلات داروهای پرکاربرد با انواع سرم های قابل تزریق
6️⃣اصول ایمنی حین کار و کنترل عفونت
7️⃣تمرینات عملی بر روی مدل و به صورت VIP با گروه های پنج نفره

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۳۸۰۴۱۴۳۳۷ تماس بگیرید یا به اینستاگرام مراجعه نمایید.

تزریق یعنی چی؟ به روشی از ورود داروی مایع استریل شده به درون بافت های بدن گفته می شود، که معمولا توسط سرنگ یا سرسوزن تیز انجام می گیرد. اکثر افرادی که به خدمات درمانی دسترسی دارند، به نوعی تزریق را تجربه می کنند؛ مانند تزریقات دوران کودکی یا درمان برخی بیماری ها. تزریقات معمولا برای داروهایی استفاده می شود که به تاثیر سریع در بدن نیاز دارند یا نباید توسط دستگاه گوارش هضم شوند.

آموزش تزریقات

تزریقات را می توان توسط نوع بافتی که به آن تزریق می شود، طبقه بندی کنیم که از متداول ترین انواع آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تزریق زیر جلدی subcutaneous or SC

در تزریقات زیر جلدی یاsubcut  یا sub-Q داروی مایع به درون لایه ی چربی زیر پوست تزریق می شود. سوزن مورد نیاز در این نوع از تزریق کوچک است و از آنجا که خونرسانی بافت چربی از عضله کمتر است، سرعت جذب اکثر دارو ها در تزریق زیر جلدی کمتر از تزریق عضلانی می باشد. بعضی مواقع به دلیل تزریقات زیر جلدی مکرر، ممکن است توده های کوچکی در زیر پوست تشکیل شوند که می توان آن ها را به راحتی احساس کرد. تزریقات برای دفعه بعدی نباید در این نواحی انجام گیرند.

تزریق عضلانی Intramuscular or IM

تزریق عضلانی را به درون ماهیچه تزریق می کنیم که معمولا در ربع فوقانی-خارجی نشیمن‌گاه انجام می گیرد؛ اما بعضی تزریقات داخل عضلانی را در ناحیه ران یا بازو هم می توان انجام داد. عضله، بافت پر عروقی می باشد و خونرسانی خوبی دارد؛ به همین دلیل، داروی تزریق شده در این نواحی سرعت جذب بالایی دارد. در مقایسه با تزریق زیر جلدی، ممکن است سوزن هایی با طول بیشتر مورد نیاز باشند تا به عضله برسند.

تزریق وریدی Intravenous or IV

در تزریق داخل وریدی، دارو را مستقیما به درون رگ تخلیه می کنیم. در گذشته، تزریقات IV اکثرا به صورت مستقیم توسط سوزن به درون رگ انجام می شدند؛ اما در حال حاضر، این نوع از تزریق معمولا با استفاده از کانولا Cannula)  )انجام می گیرد تا مطمئن شویم دارو به رگ تعیین شده، تخلیه می شود و دارو به دیگر بافت های اطراف نشت نمی کند. دکتر یا پرستار برای قرارگیری درست کانولا از دستگاهی استفاده می کنند که تیوب پلاستیکی نرمی را همراه با سوزن وارد رگ می کنند. سپس سوزن را خارج می کنند و تیوب در رگ باقی می ماند.

برگزاری گارکاه آموزشی تزریقات

آموزش نواحی مختلف تزریقی بدن

ناحیه تزریق زیر جلدی

تزریقات زیر جلدی را معمولا فرد برای خود انجام می دهد؛ بنابراین شایع ترین نواحی آن هایی هستند که دسترسی راحت تری دارند. معمولا در ناحیه تحتانی شکم یا بالای ران که چربی این نواحی سرعت جذب خوبی دارد تزریق انجام می گیرد.

ناحیه تزریق عضلانی

تزریقات داخل عضلانی می بایست در عضله های بسیار بزرگ انجام شوند؛ اما احتمال صدمه دیدن عروق و اعصاب مجاور آن عضله وجود دارد. به همین دلیل ایده آل ترین ناحیه برای تزریق داخل عضلانی ربع فوقانی خارجی نشیمنگاه می باشد.

هنگام تزریق داخل عضلانی، برای اطمینان از اینکه داروی تزریق شده از عضله خارج نشود و به محل دیگری نفوذ نکند از تکنیک خط Z (Z-track) استفاده می کنیم.

نحوه انجام تزریق عضلانی با استفاده از خط Z

با استفاده از دست غیر غالب، پوست محل تزریق را در جهتی دور از آن بکشید.
سر سوزن را با زاویه ۹۰ درجه در محل تزریق وارد کنید.
همچنان که با دست غیر غالبتان پوست را نگه داشته اید، دارو را به آرامی تخلیه کنید.بعد از تخلیه دارو، سر سوزن را با همان زاویه وارد شده، خارج کنید.
پوست را رها کنید تا به حالت طبیعی خود بازگردد.
هنگامی که پوست رها می شود، پوست کشیده شده روی محل تزریق را می پوشاند و از خارج شدن دارو از عضله جلوگیری می کند.

ناحیه تزریق وریدی

این نوع از تزریقات معمولا توسط افراد آموزش دیده در کادر درمان انجام می گیرد. آنان محل تزریق را بر اساس رگ مناسبی که پیدا کرده، انتخاب می کنند که معمولا در ناحیه داخلی آرنج، ساعد و دست می باشد. در افرادی که در پیدا کردن رگشان دچار مشکل شده اند، از دستگاه اولتراسوند استفاده می کنند. در بیمارانی که به صورت مکرر تزریق داخل وریدی انجام می دهند، مانند تزریق آنتی بیوتیک ها یا درمان کموتراپی، دستگاهی همچون کاتتر پورت داده می شود که با خود به خانه می برند.

حال که انواع تزریق ها و نکات آن ها را به شما معرفی کردیم باید بدانید که چه اشخاصی لازم است به طور حتم به تزریقات مسلط باشند و تسلط نداشتن آنان منجر به بروز آسیب می شود. توجه به این نکته ضروری است که قبل از تزریقات از صحت اطلاعات دارو و فرد مراجعه کننده اطمینان کسب کنیم. هم چنین هنگام تزریق باید تمیزی و استریل بودن را رعایت کنیم. تا با رعایت نکات ضروری، از بروز عوارض و مشکلات احتمالی تزریقات بکاهیم.

گالری تصاویر ورکشاپ تزریقات جمشیدیان هلث

پنج گروهی که باید به تزریقات تسلط داشته باشند

 1. پرستار ها و پیراپزشک ها هستند.
 2. دانشجویان دانشکده علوم پزشکی رشته هایی مانند رادیولوژی، آزمایشگاهی، میکروبیولوژی و… در مواقع اورژانسی.
 3. خانم های دیابتی که به دلیل تزریق تعداد حداقل دو دفعه در طول روز نیاز است خود بتوانند تزریقات زیرجلدیشان را انجام دهند.
 4. خانم ها بارداری که به دلیل مصرف داروهای زیاد مراقبت بارداری، مخصوصا بعد از ماه هفتم به دلیل افزایش وزن و سنگین شدن و به خصوص شیوع بیماری کرونا نمی توانند به راحتی هر روز برای تزریق دارو جابه جا شوند، بهتر است تا برای تزریقات مربوط به داروهای خود مسلط باشند.
 5. کمک بهیار ها و مراقبان سالمندان

این دسته از افراد باید به طور کلی اطلاعات به روز و تسلط به تزریقات داشته باشند.تا از بروز آسیب و مشکل حین تزریق جلوگیری کنند.

روش تزریق Z

یکی از بهترین روش های برای تزریق روش  Z است استفاده از این روش از نشت دارو به بیرون جلوگیری می کند و باعث جذب کامل تر دارو وکاهش درد می شود. هم چنین در دارو هایی که باعث ایجاد لک و وقتی دارویی مستقیماً به عضله تزریق می شود ، به آن تزریق عضلانی ((IM گفته می شود. روش Z نوعی روش تزریق IM است که برای جلوگیری از ردیابی (نشت) دارو به داخل بافت زیرپوستی (زیر پوست) استفاده می شود.

در حین عمل ، پوست و بافت کشیده شده و محکم نگه داشته می شوند در حالی که یک سوزن بلند به عضله وارد می شود. پس از تزریق دارو ، پوست و بافت آزاد می شود. هنگامی که یک سوزن را وارد بافت می کنید ، سوراخ بسیار کوچکی ایجاد می کند. مقادیر کمی از دارو ممکن است از طریق این مسیر به عقب نشت کرده و به بافتهای دیگر جذب شود. کشیدن پوست و بافت قبل از تزریق باعث می شود که مسیر سوزن به شکل حرف  Z باشد که نام آن به روش گفته می شود. این خط پیاده روی زیگزاگی همان چیزی است که از نشت دارو از عضله به بافت اطراف جلوگیری می کند.

این روش معمولاً توسط یک پرستار یا پزشک انجام می شود. در بعضی موارد ، ممکن است به شما آموزش داده شود که چگونه تزریق Z را در خانه انجام دهید. همچنین ممکن است برای انجام تزریق به کمک مراقب ، دوست یا یکی از اعضای خانواده خود نیاز داشته باشید.حساسیت روی پوست می شوند کاربرد بسیاری دارد.

روش Z  اغلب توصیه نمی شود ، اما به ویژه با دارویی که باید برای عضله جذب شود ، مفید است. همچنین به جلوگیری از نفوذ دارو به داخل بافت زیرپوستی کمک می کند و دوز کامل آن را تضمین می کند. برخی از داروها رنگ تیره دارند و می توانند باعث لک شدن پوست شوند. اگر این یک عارضه جانبی از دارویی است که شما مصرف می کنید ، پزشک ممکن است استفاده از این روش را برای جلوگیری از تغییر رنگ یا ضایعات محل تزریق توصیه کند.در ادامه مقاله به آموزش تزریقات به روش Z می پردازیم.

نواحی مناسب تزریق به روش Z 

تزریق Z را می توان در هر مکان تزریق عضلانی انجام داد ، اگرچه ران و باسن شایعترین مکان هستند.

ران (عضله وایتوس لترال): ران فوقانی را در یک سوم تقسیم کنید. از یک سوم میانی ، در قسمت خارجی یا وسط عضله برای تزریق استفاده کنید.

لگن (وانتروگلوتئال): پاشنه دست خود را بر روی سر تروکانتر بزرگ (استخوان ران) قرار دهید و انگشت شست شما به سمت شکم باشد. انگشت اشاره خود را تا ستون فقرات قدامی ایلیاک قدامی گسترش دهید و سپس انگشتان دیگر خود را در امتداد تاج استخوان عقب باز کنید. سوزن را در V شکل گرفته بین انگشتان اشاره و سوم قرار دهید.

نکته:مهم است که از سوزن اندازه درست استفاده شود. تیم مراقبت های بهداشتی شما با در نظر گرفتن وزن ، ساخت و سن شما به شما در مورد سوزن و سرنگ استفاده می کنند. همچنین ممکن است از شما در مورد شرایط پیشین سوال شود. اگر دچار اختلال خونریزی هستید حتماً به پزشک خود بگویید. در یک بزرگسال ، سوزن هایی که معمولاً استفاده می شوند یک اینچ یا یک و نیم اینچ و ضخامت 22 تا 25 گیج دارند. از سوزن های کوچکتر معمولاً هنگام تزریق کودک استفاده می شود.

کارگاه آموزشی تزریقات

آموزش مراحل تزریق به روش Z

دستان خود را با صابون و آب گرم بشویید. این به جلوگیری از عفونت احتمالی کمک می کند. حتماً بین انگشتان ، پشت دست ها و زیر ناخن ها را کاملاً بمالید.
وسایل مورد نیاز را جمع آوری کنید:
سوزن و سرنگ همراه با دارو
پد الکل
گاز پانسمان
باند
محل تزریق را تمیز کنید. محل تزریق را با پد الکل تمیز کنید تا احتمال عفونت به حداقل برسد. اجازه دهید منطقه برای چند دقیقه در هوا خشک شود.
سرنگ را با دارو آماده کنید.
درپوش را بردارید. اگر ویال چند دوز است ، درباره زمان افتتاح ویال یادداشت کنید. درپوش لاستیکی را باید با یک سواب الکل تمیز کرد.
هوا را به داخل سرنگ بکشید. پیستون را به عقب بکشید تا سرنگ را با دوز بالغی که تزریق می کنید ، پر کند. این کار به این دلیل انجام می شود که ویال خلا است و برای تنظیم فشار باید مقدار مساوی هوا اضافه کنید. این کار کشیدن دارو به داخل سرنگ را آسان می کند. نگران نباشید اگر این مرحله را فراموش کنید ، هنوز می توانید دارو را از شیشه خارج کنید.
هوا را داخل ویال قرار دهید. درپوش را از سوزن برداشته و سوزن را از طریق درپوش لاستیکی بالای ویال فشار دهید. تمام هوا را به داخل ویال تزریق کنید. مراقب باشید برای تمیز نگه داشتن سوزن ، آن را لمس نکنید.

دارو را کنار بگذارید. ویال و سرنگ را وارونه کنید تا سوزن به سمت بالا باشد. سپس پیست را به عقب بکشید تا مقدار صحیح دارو را خارج کنید.
هر حباب هوا را بردارید. روی سرنگ ضربه بزنید تا هر حبابی به سمت بالا برود و پیستون را به آرامی فشار دهید تا حباب های هوا به بیرون فشار داده شوند.
دست خود را برای پایین کشیدن پوست و بافت چربی استفاده کنید. آن را محکم در حدود یک اینچ (2.54 سانتی متر) از عضله نگه دارید. از طرف دیگر ، سوزن را با زاویه 90 درجه نگه دارید و آن را به سرعت و عمیق وارد کنید تا به عضله شما نفوذ کند.

دارو را تزریق کنید. اگر خون در سرنگ وجود ندارد ، پیست را فشار دهید تا دارو به آرامی به عضله تزریق شود.
قبل از بیرون آوردن سوزن ، آن را حدود 10 ثانیه در محل خود نگه دارید. بعد از اینکه سوزن را برداشتید ، پوست و بافت خود را آزاد کنید. این باعث ایجاد سوراخ سوراخ شده در سوزن در بافت ها شده و از نشت دارو از عضله جلوگیری می کند.

کلام آخر

انواع مختلفی از تزریقات وجود دارد که در همگی نیازمند آموزش های لازم هستند. تزریقات زیر جلدی را هر فرد می تواند با کمی آموزش برای خود انجام دهد؛ اما برای انواع دیگر، لازم است کادر درمان تزریقات را انجام دهند. استفاده از روش Z بهترین روش برای تزریقاتی که می خواهید مایع تزریق به بیرون نشت نکند یا داروهایی که دارای رنگ تیره هستند و پس از تزریق ممکن است رنگ پوست محل تزریق را تغییر بدهند است.

ما در تیم قدرتمند Jamshidian Healt با برگزاری دوره های آموزشی مجازی بالینی گامی در جهت بهبود وضعیت سلامت کشورمان برداشته ایم. نکته های طلایی دوره برای همه افراد جامعه کاربردی و ضروری خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت معتبر استاد خسرو جمشیدیان یا اینستاگرام مراجعه نماید.

برگزاری کارگاه حضوری تزریقات جمشیدیان هلث

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • از شما و تیم عالی و صبرتون سپاسگزارم
  واقعا کارگاه تزریقات رو با دلسوزی یاد میدادن و هدفشون این بود که یادگیری واقعی و عملی داشته باشیم نه صرفا تئوری.
  خانم مربی با اینکه همه رفته بودن بازم حاضر شد وایسته و بهمون کمک کنه و جواب سوالامونو بده

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید