کک گزیدگی | روش های درمان

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که حشره ای شما را نیش بزند و ندانید چه اقداماتی لازم است انجام دهید؟ آیا تا به حال شنیده اید که یک نفر به خاطر نیش زنبور یا حشره دیگری فوت شده باشد؟

آگاهی در مورد اقدامات لازم حین کک گزیدگی بسیار مهم است. ممکن است شما با یک تکنیک ساده به راحتی از عوارض گزیدگی در امان بمانید. با ما همراه باشید تا اقدامات اولیه هنگام کک گزیدگی را بیان کنیم.

کک گزیدگیدرمان گزیدگی کک

در ایامی که شما به سفر می روید و یا وارد طبیعت می شوید، با دانستن چند تکنیک مراقبتی می توانید در صورت مواجه با کک گزیدگی به راحتی به دنبال راهکار موثر باشید.

واکنش هر فرد نسبت به نیش حشرات متفاوت است. نیش حشراتی چون پشه و زنبور بسیار آزار دهنده است. معمولا با نیش حشراتی چون پشه و زنبور فرد دچار قرمزی، خارش، لک و ورم می شود که به ندرت این حشرات واکنش های شدید دارند.

مراقبت های اولیه هنگام گزش حشرات این است که ابتدا شما به محیطی امن بروید و اگر برایتان مقدور است نیش حشره را خارج کنید. سپس با توجه به امکاناتی که در اختیار دارید برای کاهش تورم، درد و کبودی اقدامات زیر را انجام دهید.

استفاده از سیر یا پیاز برای کاهش التهاب گزیدگی

شما در مرحله ی اول هنگام کک گزیدگی می توانید از سیر یا پیاز خرد شده استفاده کنید. سیر و پیاز به راحتی در دسترس همه وجود دارد. سیر و پیاز خاصیت ضد التهابی دارد. سیر و پیاز خرد شده را روی محل زخم که دچار قرمزی و التهاب شده است بگذارید تا قرمزی و درد و التهاب را کمتر کند.

درمان گزیدگی

استفاده از آب نمک برای درمان گزیدگی

اقدام موثر بعدی استفاده از آب نمک است. برای این کار یک قاشق نمک را در یک لیوان آب حل کنید. سپس آب نمک را روی محل زخم بریزید. این روش بسیار خوب است چون با خاصیت ضد التهابی که دارد در درمان گزیدگی حشرات موثر است. همچنین آب نمک نقش مهمی در ضدعفونی کردن محل زخم دارد.

کاهش درد گزیدگی با استفاده از قرص آسپرین

روش بعدی استفاده از قرص آسپرین است. برای این کار می توانید قرص آسپرین را پودر کنید و روی محل کک گزیدگی قرار دهید. آسپرین خاصیت ضد التهابی دارد و باعث کاهش درد و التهاب می شود.

درمان گزیدگی با پماد هیدروکورتیزون

مهم ترین درمان برای گزیدگی حشرات، پماد هیدروکورتیزون است. این پماد در نمونه ها نیم و یک درصد وجود دارد. شما می توانید این پماد را تهیه کنید و در جعبه کمک های اولیه ماشین خود قرار دهید تا هر جا که رفتید و دچار کک گزیدگی شدید، روی محل بزنید. پماد هیدروکورتیزون خاصیت مرطوب کنندگی و ضد التهابی دارد و در کاهش التهابات پوستی ناشی از نیش حشرات و خارش موثر است.

علائم خطرناک گزیدگی

گزیدگی برخی از حشرات و علائمی که بعد از آن مشاهده می شود نگران کننده است. فرقی نمی کند چه حشره ای شما را نیش زده باشد اگر شما بعد از نیش حشره دچار علائمی زیر شدید حتما باید با اورژانس تماس بگیرید.

  • مشکل در تنفس
  • تورم لب‌ها، پلک‌ها یا گلو
  • سرگیجه
  • ضعف یا گیجی
  • ضربان قلب سریع
  • کهیر
  • حالت تهوع
  • گرفتگی عضلات
  • استفراغ
  • گزیدگی کودکان توسط عقرب

دسته ای دیگر از حشرات مانند مالاریا هنگام گزیدگی باعث ایجاد تب مالاریا، تب دونگی و تب زردی می شود. در این شرایط حتما باید به پزشک اورژانس مراجعه کنید. این گزیدگی ها بسیار خطرناک هستند و می تواند عوارض بدتری به دنبال داشته باشد.

برخی از افراد هنگام گزیدگی حشرات واکنش های آلرژیک دارند. این افراد ممکن است دچار علائمی از قبیل تنگی نفس، افت فشار، کاهش هوشیاری و یا تعریق شدید شوند. لذا باید سریعا به درمانگاه یا اورژانس مراجعه کنند. وجود این علائم و عدم مراجعه به پزشک احتمال ایجاد شوک آنافیلاکسی را بیشتر می کند.

شوک آنافیلاکسی

شوک آنافیلاکسی چیست؟

آنافیلاکسی یا واکنش آلرژی شدید یک مشکل تهدید کننده است. زمانیکه شخص چند ثانیه یا چند دقیقه در معرض چیزی که به آن حساسیت دارد قرار می گیرد دچار علائم می شود.

این شوک ممکن است در اثر گزش حشراتی مانند زنبور نیز پیش بیاید. یا ممکن است در اثر مصرف برخی از خوراکی ها مانند بادام زمینی رخ دهد. اگر بلافاصله بعد از مشاهده علائم شوک آنافیلاکسی اقدامات اولیه انجام نشود ممکن است به قیمت جان فرد تمام شود.

علائم شوک آنافیلاکسی در گزیدگی حشرات

بیشتر افراد سالانه به دلیل واکنش های آلرژیک به گزیدگی حشرات و ایجاد شوک آنافیلاکسی جان خود را از دست می دهند. علائم شوک آنافیلاکسی ممکن است به محض گزش حشرات و یا نیم ساعت بعد از نیش حشرات خود را نشان دهد.

این علائم شامل واکنش های پوستی مانند کهیر، خارش، قرمزی و رنگ پریدگی پوست، افت فشار خون، انقباض مجاری تنفسی و تورم زبان یا گلو، خس خس سینه، سرفه و تنگی نفس، درد شکم، مشکل در بلع، اضطراب و گیجی، لکنت زبان، تورم صورت و لبها، ضربان قلب سریع و ضعیف، داشتن حالت تهوع و استفراغ و یا اسهال و سرگیجه و غش کردن است.

اگر سابقه ابتلا به این شوک را دارید بهتر است همیشه کیت های اورژانس و داروهایی که برایتان تجویز می شود را همراه خود داشته باشید. عوارض و پیامدهای شوک آلرژی بسیار زیاد است پس خیلی مهم است که به محض گزش حشرات به پزشک اورژانس مراجعه شود.

سخن آخر

بحث کک گزیدگی یک موضوع مفصل است. در اینجا فقط یک سری اقدامات اورژانس پیش بیمارستانی توضیح داده شد. اقدامات گفته شده در دو دسته تقسیم بندی می شوند که شامل اقدامات حین مشاهده علائمی از قبیل درد، قرمزی، تورم و اقدامات حین مشاهده علائم خطرناک تر مانند تب و شوک آنافیلاکسی است. برای هریک از این علائم اقداماتی موثر بیان شد تا بدانید حین مواجهه با گزیدگی چه کار انجام دهید.

ما در تیم قدرتمند جمشیدیان هلث Jamshidian Healt با برگزاری دوره های آموزش پزشکی و پرستاری به صورت مجازی و حضوری با بالاترین سطح کیفیت توسط استاد خسرو جمشیدیان گامی در جهت بهبود وضعیت سلامت کشورمان برداشته ایم. امیدواریم استفاده از این دوره ها و مطالب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید