وظایف کمک بهیار

وظایف کمک بهیار در بیمارستان

کمک بهیار به کسی گفته می شود که مراقبت های اولیه را برای شخص بیمار فراهم می نماید و به بیمار در امور روزمره زندگی نظیر جابجا شدن، پاکیزه نمودن مکان درمان و غیره یاری می رساند. اکثر کمک بهیارها در موسسه های پرستاری یا در بیمارستان مشغول به کار هستند.‌ این افراد به لحاظ فیزیکی کار می ‌کنند و چه بسا که لازم خواهد بود این توانایی را داشته باشند که بیمار را از جای خود بلند کنند. اکثر این افراد به منظور اینکه بتوانند به این شغل دست یابند، بایستی دوره های آموزشی لازم را پشت سر بگذرانند. در مراکز سلامتی معتبر معمولا این دوره ها به شکل ویژه برای کارآموزان ارائه می شود.

دستمزد کمک بهیار برعکس فعالیت و زحماتی که می ‌کشند معمولا ناچیز است و اتین شغا تنها در حالتی مطلوب است که با روحیه فرد هم خوانی داشته باشد و سبب احساس رضایت و خشنودی شود. در مجموع بیان می شود استخدام این افراد تا سال ۲۰۲۹ حدود ۸ درصد افزایش خواهد داشت و خیلی سریعتر از دیگر شغل ها خواهد بود. هر چقدر جمعیت دنیا روبه پیری رود و سن اشخاص بیشتر شود، احتیاج به این چنین شغل ها افزایش خواهد یافت.

برای خرید و مشاهده دوره کمک پرستاری جمشیدیان هِلت Jamshidian Health اینجا کلیک کنید

وظایف اصلی کمک بهیار

وظایف مهم هر کمک بهیار عبارتند از:

 • کمک رسانی به بیمار در انجام امور روزانه: این اشخاص در مرحله نخست مسئول یاری رسانی به بیمار در انجام امور روزانه مانند استحمام، نظافت شخصی، غذا خوردن و راه رفتن می باشد.
 • سرو کردن غذا و یاری رساندن به بیمار جهت غذا خوردن: این اشخاص باید مطمئن شوند که بیمار غذای مناسبی می خورد. این کار حاوی خرید کردن، تدارک غذا برای بیمار و کمک کردن به او در خوردن غذا با توجه به وضعیت جسمانی بیمار
 • جابجایی بیمار: کمک بهیار بایستی بتواند به صورت امن، بیمار را به طرف ویلچر یا تخت برده یا اینکه پشت میز قرار دهند. بیمارانی که در حالت استراحت مطلق می باشند نبایستی از روی تخت تکان داده شوند. این عمل حاوی چرخاندن سر، جابجا نمودن محل کنونی بیمار می باشد.
 • ارزیابی نشانه های حیاتی: این شخص بایستی فشار خون، دمای بدن و نبض بیمار را اندازه گیری و بررسی نمایند و همه اعداد مرتبط را یادداشت ‌کند تا به پرستاران و پزشکان ارائه دهد.
 • تمیز نگه داشتن محیط: با توجه به نیاز روزمره این امور شامل: عوض کردن ملحفه، تعویض روکش، تدارک تجهیزات و کم نمودن جرم و آلودگی موجود در مکانی است که بیمار در آن قرار گرفته.
 • تسهیل مواظبت از بیمار: ارتباط مستقیم و بسیار این افراد با بیمار بصورت روزانه این فرصت را در اختیار کمک بهیار قرار می دهد که چنانچه در ادرار بیمار خون یا هر نشانه و صدماتی که در بیمار ایجاد شود را شناسایی نموده و سریعا به کادر پزشکی اعلام کند.
 • ارتباط با اکیپ مراقبت های بهداشتی و افراد خانواده: این افراد چه در بیمارستان مشغول فعالیت باشند چه به شیوه خصوصی در منزل، مانند رابطی بین بیماران با پرستاران و پزشکان می باشند. چنانچه در خانه به این کار مشغول هستند، عکس العمل و گفت و گوهای شما بایستی افراد خانواده را تشویق کند تا با مریضشان ارتباط بهتری برقرار نمایند.
 • ایجاد رابطه دوستی و رقابت: همانطور که می دانید گاهی لازم است کمک بهیار زمان زیادی را با شخص بیمار بگذرانند لذا باید در پی ایجاد محیطی آرام و دوستانه با بیمار باشد که بیمار احساس دلسردی، تنهایی یا ترس نداشته باشد.

وظایف کمک بهیار در منزل

وظایف کمک بهیار در منزل

کمک بهیار nursing- assistant در حیطه عرضه مراقبت های اصولی از بیماران و نیز یاری به آنها، در انجام امور روزانه نقش بسزایی دارد. او شخصی است که، معمولا دوره های آموزشی ضروری را دیده است و زیر نظر پزشکان کار می کند. وظایف کمک بهیار در منزل شامل: جمع آوری نمونه، گرفتن نشانه های حیاتی، مطمئن شدن از آرامش و آسایش بیمار، تجویز دارو و اعلام شرایط بیماران به پرستاران می باشد. این شخص در صدر پرستاری واقع شده است و به صورت روزانه با بیماران ارتباط مستقیم دارند.
شخصی که دربردارنده این مدرک است بایستی تبحرها، مهارت ها، همدردی و دلسوزی در مواظبت از سالمند و خوشحال بودن از یاری رساندن به دیگران را داشته باشد. این شخص همواره در مراکز درمانی، اصلی ترین محافظ بیمار است. این شخص بایستی از مهارت های ارتباطی خوبی برخوردار باشد چرا که عمده ترین وظایف کمک بهیار در منزل این است که، همه تشویش ها و مشکلات بیمار را به پزشکان و پرستاران منتقل نمایند و آنها را برطرف کنند.

برای خرید و مشاهده دوره کمک پرستاری جمشیدیان هِلت Jamshidian Health اینجا کلیک کنید

عمده ترین خصوصیات جهت تبدیل شدن به کمک بهیار

افراد برای تبدیل شدن به کمک بهیار بایستی ویژگی های زیر را دارا باشند:

 1. مهارت های ارتباط گرفتن :این اشخاص بایستی به تشویش ها و مسائل بیماران خود گوش فرا دهند و جوابگوی آنها باشند. همچنین بایستی با سایر اشخاصی که در این حیطه و عرصه مشغول به فعالیت هستند نیز، در ارتباط باشند نظیر پزشک .
 2. مهربانی :یکی از ویژگی های کمک بهیار مهربانی است. این اشخاص بایستی به بیماران و کسانی که صدمه دیده اند یا به یاری دیگران احتیاج دارند، کمک برسانند و مواظبشان باشند. در این صورت کمک بهیار ها بایستی روحیه ای انسان دوستانه داشته باشند تا بتوانند به صورت مطلوبی از پس این کار بر بیایند.
 3. صبوری: امور روزانه نظیر تمیز کردن، غذا دادن و استحمام شخص بیمار امکان دارد تشویش آور باشد. این افراد بایستی بتوانند این امور را با روحیه ای شاد و کاملا متبحرانه به انجام برسانند بدون اینکه ذره ای احساساتی و خسته شوند.
 4. توانایی فیزیکی :از دیگر ویژگی های کمک بهیار توانایی فیزیکی است. این اشخاص اکثر وقت خود را سر پا می باشند. همچنین بایستی بتوانند اموری نظیر بلند کردن بیمار یا جابه جا کردن او را به صورت مطلوب و به راحتی انجام دهند.

وظایف کمک بهیار
وظایف کمک بهیار در بیمارستان

اگرچه وظایف کمک بهیار در مجموع در همه جا به یک اندازه است ولی آن ها معمولا وقت بیشتری را صرف بیمار ها در بیمارستان نمی کنند، چرا که اکثر بیماران بعد از چند روز ترخیص می شوند.‌ در این صورت چنانچه بیشتر علاقه دارید در فضایی باشید که با سرعت هر چه بیشتر فعالیت کنید، محیط بیمارستان برای شما ایده آل و مطلوب است. بیمارستان ها هم میتوانند از بکارگیری کمک بهیارهای متبحر و ماهر و انجام وظایف کمک بهیار در قسمت های متنوع نظیر اتاق اورژانس بهره ببرند.

دوره کمک بهیار

کمک بهیار جزو مشاغل ارزشمندی است که در انجام امور روزانه به بیمارها یاری می رسانند. اگر شما جز افرادی هستید که دوست دارید به دیگران کمک کنید و از انجام امور متعدد و کمک کردن به دیگران، احساس خوشایندی دارید، این شغل می تواند بهترین برای شما باشد.
ما در تیم قدرتمند Jamshidian Health تصمیم گرفتیم دوره کمک بهیار را به صورت کاملا بالینی روی انسان آموزش دهیم. آموزش دوره کمک بهیار مجازی به صورت بالینی شامل شرح تمامی وظایف یک کمک بهیار با تدریس استاد خسرو جمشدیان می باشد. نکته های کلیدی این دوره برای هر فردی که در خانه سالمندی دارد، مناسب می باشد. دیدن دوره کمک بهیار برای افراد زیر بسیار مناسب است:

 1. همراهان گرامی شما با دیدن این دوره و کسب مهارت می توانید در مطب، بیمارستان و کلینیک مشغول کار شوید .
 2. کمک بهیاران شما با دیدن این دوره می توانند سطح عملی خود را ارتقا دهید.
 3. افراد عادی شما با دیدن این دوره می توانند در منزل از سالمندان خود مراقبت کنند و از هزینه های گزاف خدمات پرستاری در منزل برای بیماران بدحال خود بکاهند.

 به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید ما را اینستا گرام دنبال کنید.

برای خرید و مشاهده دوره کمک پرستاری جمشیدیان هِلت Jamshidian Health اینجا کلیک کنید

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
× سوالی دارید؟