آشنایی با انواع روش های درمان زخم

خوشبختانه با پیشرفت علم دیگر خبری از جراحت‌های بزرگ و جای بخیه‌ ی ناشی از اعمال جراحی نیست و به طرز محسوسی از تهاجم روش‌های درمانی کاسته شده است. امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و به لطف مطالعات گسترده محققان، روش‌های کاربردی و مؤثری در درمان زخم‌ها، درد مفاصل و استخوان‌ها، کاهش التهاب و … به کار گرفته می‌شوند.

روش‌های درمانی اوزون تراپی، پی آر پی، لایت تراپی و وکیوم تراپی از این دسته درمان‌ها هستند که با تقویت سیستم ایمنی بدن و بدون کوچک‌ترین عارضه جانبی اقدام به درمان می‌نمایند. اوزون تراپی روشی محبوب است که به سرعت خود را در علم پزشکی ثابت کرده و مقالات علمی معتبری شفا بخشی آن را در عفونت‌ها، درد و التهاب به اثبات رسانده‌ است. این موضوع به خصوص زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار است که به دلایلی امکان انجام عمل‌های جراحی با توجه به وضعیت بیمار وجود نداشته باشد.

درمان زخم

زخم‌ها انواع مختلفی دارند. روش‌های درمانی اوزون تراپی، پی آر پی (PRP)، وکیوم تراپی و لایت تراپی در درمان زخم بسیار کاربرد داشته و طبق تحقیقات انجام شده این روش‌های غیرتهاجمی بسیار مؤثر عمل می‌نمایند. تمام روش‌های ذکر شده در درمان سوختگی با آب جوش و اسکار سوختگی کاربرد دارند.

عوامل موثر‌در‌بهبود زخم

یه سری عوامل ترمیم و بهود زخم را به تاخیر می ندازند که شامل موارد زیر هستند:
سن، سوتغذیه، داروها(کورتون ها)، چاقی مرضی، بیماری های مزمن، سیگار‌ و الکل

درمان‌استاندارد زخم

یکی از مهمترین چیزهایی ک باعث می شود زخم بهبود پیدا نکند بار میکروبی بالا است. پس‌کشت از زخم و آنتی بیوتیک تراپی مناسب در زخم های عفونی خیلی مهم است. سپس باید اقدامات مانند دبریدمان صحیح، offloading (یا برداشتن فشار از روی زخم)، و washing&Cleaning (شستشو و تمیز کردن زخم به صورت صحیح) به درستی انجام دهید.
اگر‌ زخم با روش‌های استاندارد بهبود پیدا نکرد و استپ شد‌، از روش های مکمل درمان زخم (ماگوت تراپی،وکیوم تراپی،prp و..) استفاده می کنیم.

سوختگی با آب جوش

سوختگی با آب جوش یکی از رایج‌ترین سوختگی‌ها در بین افراد محسوب می‌شود. سوختگی با آب جوش 3 درجه دارد.

  1. سوختگی درجه اول سطحی است و دردی جزئی دارد، که به سرعت بهبود می‌یابد.
  2. سوختگی درجه دو کمی عمیق‌تر بوده و بعد از 2 تا 3 هفته درمان می‌شود و اسکاری که در اثر این نوع سوختگی به وجود می‌آید پس از چند سال از بین می‌رود.
  3. سوختگی درجه سه، بسیار عمیق است و بافت‌های زیرین پوست به کلی آسیب می‌بیند.

سوختگی درجه یک و دو به روش لایت درمانی، درمان می‌گردند اما برای درمان سوختگی و اسکار سوختگی درجه سه اوزون تراپی و PRP روشی بسیار مؤثر به شمار می‌رود.

تمام روش‌های ذکر شده در درمان سوختگی با آب جوش و اسکار سوختگی کاربرد دارند.        

اوزون تراپی چیست؟

در فرآیند اوزون تراپی، از اوزون جهت ضد عفونی کردن زخم‌ها یا ترمیم استخوان‌ها و عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. اوزون (O3) نیمه عمر کوتاهی داشته و به سرعت واکنش داده به اکسیژن (O2) تبدیل گردد. مولکول اوزون در این فرآیند تبدیل، مقداری انرژی آزاد می‌‌نماید که صرف ترمیم بافت‌‌های آسیب دیده می‌شود. بافت آسیب دیده به دلیل التهابی که دارد اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند، بنابراین روند درمان و کاهش التهاب به کندی صورت می‌پذیرد.

اوزون تراپی در درمان دردهای شدید گردن و کمر، عضلات آسیب دیده در ورزشکاران، زخم‌های دیابتی، درمان زخم‌های ناشی از سوختگی، اسکار سوختگی، درد و اختلالات استخوانی و … به کار گرفته می‌شود.

درمان زخم با اوزون تراپی

در درمان با اوزون، اکسیژن کافی به سلول‌های بافت می‌رسد، در نتیجه آنزیم دی فسفوگلیسرات تحریک شده و تولید ATP در میتوکندری‌ها با سرعت بیشتری صورت می‌پذیرد. در نهایت در زمان کوتاهی التهاب و درد از بین می‌رود و اثر آن تا مدت‌ها باقی می‌ماند.

مکانیسم عمل در درمان زخم به روش اوزون تراپی به این صورت است که با مقدار خیلی کمی تزریق اوزون، باکتری‌‌ها، قارچ‌‌ها و ویروس‌‌ها را در محل زخم از بین می‌برند. سپس اتم‌های اکسیژن با اکسیداسیون عوامل پاتوژن (عوامل بیماری زا) و افزایش جریان خون در محل زخم سبب افزایش غلظت گلبول‌های سفید در آن ناحیه می‌شوند.

همچنین با افزایش جریان خون سیتوکین‌ها (مولکول‌های پروتئین) و اینترلوکین‌ها نیز در ناحیه زخم افزایش می‌یابند و روند بهبود زخم بهتر و سریع‌تر انجام می‌گیرد.

استومی

در محدودیت‌های روده‌ای، دهانه‌ای روی شکم به روش جراحی ایجاد می‌نمایند، به ایجاد این دهانه استومی گفته می‌شود. در بیمارانی که به سرطان روده مبتلا هستند یا افرادی که طی حادثه‌ای مانند تصادف، تروما و … روده آسیب دیده‌ای پیدا می‌کنند، از این روش درمانی استفاده خواهد شد. استومی در سه نوع ایلئوستومی، کلستومی و یوروستومی صورت می‌پذیرد.

پی آر پی (PRP) چیست؟

 PRP مخفف، Platelet-rich plasma به معنی پلاسمای غنی از پلاکت است. پلاسما جزئی از خون و در بردارنده پروتئین‌های ضروری رشد سلولی بوده که به انعقاد خون نیز کمک می‌کند. پی آر پی در درمان زخم، جوان ‌سازی پوست، ریزش مو، درمان اسکار ناشی از آکنه، اسکار ناشی از سوختگی، جراحی و … کاربرد دارد.

درمان زخم با پی ار پی

در این روش درمانی مانند نمونه‌ گیری آزمایشگاهی، مقداری خون از شما می‌گیرند، سپس خون را در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌دهند. این دستگاه با چرخش سریع و نیروی گریز از مرکزی که ایجاد می‌نماید، بخش‌های مختلف خون را جدا می‌سازد. در نهایت محلولی به دست می‌آید که غنی از پلاکت‌های خونی شما خواهد بود.

با تزریق محلول به دست آمده در زیر پوست بیمار، فاکتورهای رشد از پلاکت جدا می‌شوند و سبب تحریک کلاژن‌ سازی در محل زخم، تشکیل عروق خونی جدید و نظم بخشی به تقسیم سلولی می‌گردند.

وکیوم تراپی

وکیوم تراپی روشی مؤثر برای درمان زخم‌های مزمن و حاد شناخته شده است. در این روش با وارد کردن فشار منفی به زخم، روند درمان را تسریع می‌بخشند. مکانیسم اثر روش وکیوم تراپی به این صورت بوده که با افزایش جریان خون در محل زخم، تورم و التهاب محل زخم کاهش می‌یابد، مایع اضافه در محل زخم کم می‌شود و رشد سلولی در ناحیه زخم افزایش خواهد یافت. وکیوم تراپی مانند روش اوزون تراپی باکتری‌های محل زخم را از بین می‌برد.

درمان زخم با وکیوم تراپی

مکانیسم عمل در وکیوم تراپی به این صورت است که ابتدا فوم استریل به اندازه محل زخم بریده می‌شود و روی زخم قرار می‌گیرد، سپس به محل پانسمان پمپی اتصال می‌یابد، تنظیم این پمپ و اندازه فشار منفی اعمال شده توسط متخصص تعیین می‌گردند. پانسمان محل زخم باریک، شفاف، نفوذ ناپذیر در برابر رطوبت بوده و فیلتری در برابر لخته‌های خون به حساب می‌آید. با توجه به شرایط زخم می‌بایست هر 2 تا 7 روز پانسمان تعویض ‌گردد.

لایت تراپی

نور درمانی یا لایت تراپی روشی است که در آن بیمار در معرض طول موج خاصی از نور قرار می‌گیرد. این نور توسط دیودهای ساطع‌کننده نور از دستگاه های مختلفی تابیده و کنترل می‌گردد.

لایت درمانی توسط دستگاه بایوپترون انجام می‌شود و در درمان زخم بسیار مؤثر عمل می‌نماید. نورهای ساطع شده از این دستگاه مشابه بخشی از طیف نوری الکترومغناطیس خورشید هستند با این تفاوت که اشعه مضر فرابنفش را ندارد. نور درمانی به روش طبیعی و تحریک حیاتی سلول‌های محل زخم به بازسازی زخم کمک می‌کند.

این روش درمانی در درمان زخم، کاهش التهاب، کاهش درد و تحریک سیستم ایمنی کاربرد دارد. لایت درمانی در کنار روش‌های درمانی پزشکی، در درمان زخم پای دیابتی، زخم بستر، زخم‌های ناشی از سوختگی درجه یک و دو بسیار تأثیرگذار است. 

دوره آنلاین زخم و استومی جمشیدیان هِلث

دوره آنلاین زخم و استومی  جمشیدیان هلث دارای ۵ ساعت آموزش تخصصی به صورت ویدیو شامل: درمان تخصصی زخم پای دیابتی، سوختگی، زخم بستر، زخم های ناشی از جراحی، ابدومینوپلاستی، سینوس پیلونیدال و … می باشد. این دوره ویژه پزشکان، پرستاران، کارشناسان اتاق عمل، هوشبری و دانشجویان رشته های مرتبط می باشد. این دوره شامل تدریس کیس متد در تمامی سرفصل ها و طراحی پنل درمانی برای بیش از ۲۰ کیس می باشد. با گذراندن دوره، دانش و مهارت مورد نیاز جهت مدیریت انواع زخم با بهره گیری از مقالات روز دنیا رو به دست می آورید. دوره دارای پشتیبانی آنلاین توسط مدرسین به همراه ارائه مدرک بوده. ما از آموزش تا احداث و تجهیز کلینیک زخم کنار شما خواهیم بود.

کارگاه حضوری زخم و استومی جمشیدیان هِلث

تیم جمشیدیان هلث Jamshidian Healt دوره های جامع مدیریت زخم و استومی را به صورت تئوری و عملی برگزار می‌کند. این دوره ویژه پزشکان، پرستاران، کارشناسان اتاق عمل، هوشبری و دانشجویان رشته های مرتبط می باشد. از مزیت های مهم دوره زخم تیم جمشدیان هلث کارورزی بالینی روی کیس داخل بیمارستان می باشد. این دوره همراه با ارائه ی مدرک معتبر و دارای پشتیبانی نامحدود توسط مدرس می باشد. شما بعد دوره می تونید کلینیک زخم خصوصی راه اندازی کنید و یا در بیمارستان مشغول به کار شوید.
همراهان گرامی شما در این کارگاه ۳ روزه با موارد زیر آشنا خواهید شد:

  1. الفبای مدیریت زخم
  2. معرفی و بررسی کامل پانسمان های نوین بازار زخم ایران
  3. مدیریت زخم های سوختگی، زخم های دیابتی و زخم های فشاری (زخم بستر)
  4. مدیریت استومی

قابل ذکر است هزینه دوره زخم  ۹.۰۰۰.۰۰۰ تومان برای دانشجویان و ۱۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان برای پزشکان می باشد.

کلام آخر

درمان زخم به روش پی آر پی، اوزون تراپی، وکیوم درمانی و لایت تراپی می‌بایست زیر نظر متخصص انجام شود. این روش‌های درمانی مدرن و جدیدی هستند که در برخی مواقع برای درمان بعضی از بیماری‌ها جایگزینی برای کورتون تراپی به حساب می‌آیند. این روش‌های درمانی در کنار روش‌های کلاسیک نیز کاربرد دارند. تعداد جلسه‌های درمان با توجه به نوع زخم متفاوت است و از طرف پزشک متخصص تعیین می‌گردد.

آکادمی جمشیدیان هلث با برگزاری دوره های آموزشی پزشکی و پرستاری حضوری و آنلاین از جمله دوره زخم و استومی، دوره مدیریت راه هوایی، دوره تزریقات، دوره کمک پرستاری، دوره بخیه، دوره پوست، دوره بوتاکس و … با بهره گیری از تیم قوی و با مهارت، گامی در جهت بهبود وضعیت سلامت کشورمان برداشته اند.

آموزش های این موسسه به گونه ای است که مناسب تمام افراد جامعه بوده و می توانند در این دوره ها شرکت کنند و کسب مهارت کنند. این مرکز علاوه بر آموزش، می تواند در مورد تاسیس کلینیک و شروع کسب و کار در حوزه سلامت نیز به شما کمک کند تا بتوانید با بینش درست و اطمینان خاطر در این راه قدم بردارید.

با تیم جمشیدیان هلث هیچ نگرانی برای شما باقی نخواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید