آشنایی با انواع بیماری چشمی شامل اب مروارید، آب سیاه چشم، پیر چشمی

بینایی از با ارزش‌ترین دارایی‌ها برای هر فرد محسوب می‌شود، لذا آشنایی با بیماری های چشم از جمله اب مروارید ، آب سیاه چشم، پیر چشمی و تاری چشم برای هر فرد ضروری است. شما نیز در طول زندگی خود ممکن است با یک بیماری چشمی یا مشکلی مربوط به بینایی مواجه شوید. بعضی از بیماری‌های چشم از جمله خشکی چشم جزئی بوده و به راحتی از بین خواهند رفت و حتی می‌توان آن‌ها را در خانه نیز درمان نمود.
ما در این مقاله در مورد مهم ترین بیماری های چشمی و علائم هر کدام صحبت خواهیم کرد. لذا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اب مروارید

اب مروارید چیست؟

اب مروارید از شایع‌ترین اختلالاتی بوده که به بینایی مربوط می‌شود و به عنوان یکی از ۳ عامل از دست دادن بینایی چشم است. یکی از عوامل کاهش بینایی چشم از بین رفتن شفافیت و کدر شدن عدسی آن است. زمانیکه عدسی چشم کدر شود، نور نمی تواند از عدسی عبور کند یا پخش شود؛ در این شرایط فرد شفافیت دید خود را به مرور زمان از دست می دهد.

از بین رفتن شفافیت و کدر شدن عدسی چشم، باعث کاهش بینایی می‌شود. به بیان ساده‌تر آسیب این بیماری در قسمت عدسی چشم رخ خواهد داد. به هر گونه آسیبی که در عدسی رخ دهد و سبب اختلال در بینایی شود، اب مروارید Cataracts گفته می شود.

تشخیص اب مروارید

كاهش شفافیت در عدسی چشم یك روند طبیعی در طول زمان بوده که با افزایش سن، فرد با آن مواجه می‌گردد. تیره و كدر شدن عدسی چشم‌ها تعریفی برای اب مروارید است. در این شرایط احتمالاً شخص در هنگام مطالعه، رانندگی و انجام دیگر امور روزانه دچار مشکل خواهد شد.

علائم اب مروارید

 1. کاهش بینایی بدون درد و التهاب چشم
 2. دیدن هاله های رنگی در اطراف اجسام نورانی
 3. دیدن اجسام نورانی جلوی چشم
 4. تغییر در درک رنگ ها
 5. کم رنگ یا محو شدن رنگ ها
 6. حساسیت شدید به نور و روشنایی
 7. دو بینی یا چند بینی که در اکثر موارد با بالا رفتن شدت اب مروارید وضعیت بدتر می‌شود.

علائم گفته شده ممکن است نشان‌دهنده‌ سایر بیماری‌های چشمی از جمله دیابت چشمی نیز باشند پس در صورت داشتن این علائم به چشم پزشک مراجعه نمایید.

درمان اب مروارید

ابتدا برخی از درمان‌های خانگی می‌توانند مؤثر واقع گردند که عبارت‌اند از:   
•  استفاده بیشتر از چراغ‌های روشن‌تر در خانه و محل کار      
•  استفاده از عینک آفتابی ضد نور    
•  جهت مطالعه و سایر فعالیت‌ها از لنز‌های بزرگ‌نمایی استفاده نمایید      
•  عینک یا لنز جدید – عینک یا لنز‌های تماسی به عنوان یک نسخه جدید می‌تواند به شما کمک کند.

عمل اب مروارید

اب مروارید با افزایش سن به مرور زمان خود را نشان می‌دهد. تنها راه درمان برای بیماری اب مروارید جراحی خواهد بود. این عمل با هدف برداشتن عدسی کدر و جایگزین نمودن یک عدسی مصنوعی که به صورت لنز بوده صورت می‌پذیرد. عمل اب مرواردید به سه صورت انجام می‌گیرد.

مراقبت بعد از عمل اب مروارید

 • چند روز اول پس از عمل جراحی کوچک‌ترین فشار باعث باز شدن زخم خواهد شد. لذا محافظ پلاستیکی در زمان خواب باید مورد استفاده قرار گیرد.
 • با توجه به قابلیت شست و شوی محافظ پلاستیکی، می‌بایست این محافظ به صورت روزانه با آب و صابون شسته شود.
 • دارو‌ها باید با توجه به دستور پزشک مصرف شده و از استفاده خودسرانه داروها خودداری نمود.
 • توصیه می‌گردد قطره چشمی توسط فرد دیگری در چشم جراحی شده چکانده شود.

آب سیاه چشم
آب سیاه چشم چیست؟

به بیماری آب سیاه چشم اصطلاحاً گلوكوم نیز گفته می شود؛ این بیماری به معنای بالا رفتن فشار داخل چشم بوده كه می‌تواند منجر به آسیب عصب بینایی و در نتیجه كوری دائمی گردد.

لازم به ذکر است که در مواردی این بیماری می‌تواند هیچ علائمی تا مراحل انتهایی نداشته باشد. لذا فرد زمانی متوجه این بیماری گردد که رشته‌های عصب بینایی به‌طور کامل از بین رفته و دید به‌شدت کاهش یافته است. در این شرایط ممکن است بینایی غیرقابل برگشت باشد.

لذا جهت پیشگیری از پیشرفت بیماری و كاهش دید بیمار، لازم است بیماری به موقع تشخیص داده شود.

درمان گلوکوم یا آب سیاه چشم

هدف درمان بیماری آب سیاه چشم، کاهش فشار داخل چشمی است. این موضوع می‌تواند با دارو‌های سیستمیک خوراکی یا داخل وریدی رفع گردد. قطره‌های چشمی نیز در مواردی درمان را راحت‌تر می‌کنند.

 معمولاً جراحی‌های لیزری یا غیرلیزری نیز برای کاهش فشار لازم خواهند بود. آب سیاه حاد با زاویه بسته ممکن بوده با هر چیزی که مردمک را باز کند و عنبیه زاویه را مسدود نماید ایجاد شود.

پیر چشمی

پیر چشمی چیست؟

در برخی افراد افزایش سن سبب کاهش تدریجی عملکرد چشم و کاهش تمرکز بر ‌اشیا در فاصله نزدیک می شود. این تغییرات در  چشم با احتمال سخت‌تر شدن عدسی سبب بیماری پیرچشمی یا هایپروپیا hyperopia خواهد داد.

در اکثر مواقع بیمار نمی‌توانند نوشته‌ها را در فاصله نزدیک بخواند؛ اما نوشته‌های دور را به راحتی می‌خواند. از دست دادن توانایی چشم‌ها برای تمرکز روی ‌اشیای نزدیک به علت وجود همین بیماری است.

درمان پیر چشمی

برای مقابله و درمان پیر چشمی  Presbyopia استفاده از مکمل‌ها اهمیت زیادی دارد. اگر تغذیه به صورت صحیح انجام نگیرد بدن با کمبوداتی مواجه می‌گردد که در نهایت استفاده از مکمل‌ها ضرورت می‌یابد.

مکمل‌ها به عنوان تکمیل‌کننده نیاز‌های کلی بدن به شمار ‌می‌روند که به مرور زمان باعث تقویت سلول‌های بدن در هر یک از ارگان‌ها و اجزاء خواهند شد. هم چنین استفاده از مکمل ها باعث تقویت سلول‌ها و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف می‌شود.

انواع پیر چشمی‌ ها

 1. پیر چشمی اولیه: ممکن است در این مرحله خواندن حروف ریز برای فرد کمی مشکل باشد.
 2. پیر چشمی شبانه: هنگامی‌که این نوع پیر چشمی اتفاق می‌افتد تمرکز روی ‌اشیای نزدیک در نور کم بسیار دشوار می‌شود.
 3. پیر چشمی عملکردی: این پیر چشمی زمانی اتفاق می‌افتاد که فرد متوجه می‌شود در نزدیک‌ بینی دچار مشکلات بیشتری شده‌ است.
 4. پیر چشمی مطلق: اگر فرد به این نوع پیر چشمی مبتلا باشید، هرگز نمی‌توانید روی ‌اشیاء در فاصله نزدیک تمرکز کنید.
 5. پیر چشمی زودرس: این اصطلاح زمانی استفاده می‌شود که پیر چشمی قبل از ۴٠سالگی اتفاق بیافتد.

تاری دید

آشنایی با تاری چشم

از بین رفتن وضوح بینایی را تاری دید blurry vision می‌نامند. به این‌صورت که فرد در زمان مشاهده اجسام احساس می‌کند در مقابل چشم‌های او فیلتری قرار دارد. به‌طور معمول شکل نامنظم قرنیه دلیل این بیماری بوده که اصطلاحاً به آن آستیگماتیسم نیز می‌گویند. در این مشکل انکساری پرتو‌های نور به یک نقطه روی شبکیه نمی‌رسند و در نتیجه دید وضوح خود را از دست خواهد داد.

فرد مبتلا به تاری دید توانایی تمرکز بر کلمات و دیدن جزئیات دقیق ‌اشیاء را نخواهد داشت. تاری دید ممکن است در یک چشم یا در هر دو چشم رخ دهد. برای حل این اختلال لازم است تا آگاهی کاملی در خصوص این بیماری داشته باشید.   

درمان تاری چشم

درمان تاری چشم در جهت جلوگیری از آسیب بیشتر به چشم می باشد. با توجه به شرایط و علائم، درمان تاری دید متفاوت خواهد بود. دارو‌هایی برای کنترل بیماری های زمینه‌ای، استفاده از عینک، لنز یا جراحی از راه‌های درمان به حساب می‌آیند.

گا‌هی ممکن است تاری دید به دلیل کاهش قند خون باشد که با مصرف غذا‌های با قند‌ مناسب این مشکل برطرف خواهد شد.

سخن پایانی

از لحاظ پزشکی چشم یکی از اعضای بدن است که به مراقبت بسیار نیاز دارد. لذا آشنایی با بیماری های چشم برای هر فرد ضروری است. ما در این مطلب درباره اب مروارید، آب سیاه چشم، پیر چشمی و تاری چشم صحبت کردیم. امیدواریم این مطالب برای شما نیز مفید بوده باشد.

در تیم قدرتمند جمشیدیان هلث Jamshidian Healt با برگزاری دوره های آموزش پزشکی و پرستاری به صورت مجازی و حضوری با بالاترین سطح کیفیت توسط استاد خسرو جمشیدیان گامی در جهت بهبود وضعیت سلامت کشورمان برداشته ایم. امیدواریم استفاده از این دوره ها و مطالب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید