عوارض مشروب | چگونه مشروبات الکلی را از بدن خارج کنیم؟

عوارض مشروب

در این مقاله قصد داریم تا با عوارض مشروبات الکلی و مصرف الکل  آشنا شوید، همچنین به بررسی اقدامات لازم و مفید در زمانیکه حالت تهوع بعد از مصرف مشروبات الکلی به شما دست می دهد می پردازیم. فرقی نمی کند که در داخل یا بیرون منزل باشید این اقدامات به بهتر شدن حال شما کمک خواهد کرد.

مصرف مشروب و عوارض آن

زمانی که مصرف الکل و میزان الکل خون از یک مقداری بیشتر شود فرد دچار استفراغ می شود. برای سنجش الکل خون از میلی گرم بر دسی لیتر mg/dl استفاده می شود. از ۵۰ تا ۱۰۰ فاز سرخوشی و مستی می باشد و اگر به ۲۰۰ تا ۳۰۰ برسد باعث می شود که فرد دچار حالت تهوع و استفراغ شود. زمانیکه این سطح بیشتر از ۳۰۰ شود باعث کاهش هوشیاری فرد می شود و در برخی موارد فرد به کما می رود و ممکن است حتی باعث مرگ وی شود.

در این قسمت می خواهیم به بررسی رسیدن به درصد ۲۰۰ تا ۳۰۰ مصرف الکل بپردازیم.

پس از نوشیدن بیش از حد الکل فرد دچار حالت استفراغ می شود این حالت زمانی پیش می آید که فرد با مصرف بیش از حد وارد حالت ۲۰۰ تا ۳۰۰ شده باشد.

رسیدن به این درجه به دو عامل بستگی دارد:
اول اینکه شما مقدار مشروبی که مصرف کرده اید در زمان کمی مقدار زیادی مصرف کرده باشید و دوم اینکه مشروب یا الکل بیشتری را مصرف کرده باشید حتی اگر زمان طولانی هم داشته باشد. زمانیکه مقدار به ۲۰۰ به بالا برسد دچار این حالت می شوید.

در این حالت شما دچار علائمی از قبیل سرگیجه، کاهش هوشیاری و در برخی مواقع تشنج، استفراغ بیش از حد، ادرار زیاد دارید و مرتبا به دستشویی می روید. در این شرایط آب بدن شما کم می شود و با ادرار زیاد قند خون شما هم کاهش پیدا می کند. با استفراغ زیاد آب بدن هم کم می شود و بدن فرد دی هیدراته می شود. به دنبال این علائم فرد دچار سردرد و سرگیجه شدید می شود.

در معده فرد هم بعد از مصرف الکل به مقدار زیاد، اتفاقاتی می افتد و باعث از بین رفتن ویتامین های گروه B بخصوص B6،B12 می شود و زمانیکه فرد به اورژانس مراجعه می کند در وهله اول آمپول های ب کمپلکس را برای فرد تزریق می کنند.

درمان عوارض مشروب

تهوع و استفراغ بعد از مشروب 

فرض را بر این می گذاریم که شما با مصرف الکل زیاد دچار استفراغ شده اید حال باید چه اقداماتی انجام دهید؟

اولین درمانی که شما به آن فکر می کنید قطعا درمان های خانگی می باشد و بعد از آن رفتن به بیمارستان است. زمانیکه شما به بیمارستان مراجعه می کنید در مرحله اول یک سرم دکستروز واتر با دو آمپول ب کمپلکس برای شما تزریق می شود و شما درمان می شوید.

اما اگر با مصرف الکل فراوان و حالت شدید تهوع و استفراغ، بخواهید در خانه خودتان را درمان کنید چند اشتباه رایج در این خصوص وجود دارد که ابتدا به این اشتباهات رایج درمانی می پردازیم.

اولین اشتباه – دوش آب سرد: آب سرد زدن به سر و صورت و یا دوش آب سرد هیچ کمکی به بهتر شدن  حال بیمار نمی کند و ممکن است منجر به شوک هم بشود. چون اگر در مرحله ای باشید که سطح هوشیاری شما کاهش پیدا کرده باشد ممکن است دچار شوک یا کما شوید.

دومین اشتباه – مصرف آبلیمو: یکی دیگر از اشتباهات رایج بعد از مصرف الکل، مصرف آبلیمو می باشد. وقتی شما آبلیمو مصرف می کنید در واقع اسید معده شما افزایش پیدا می کند و این باعث استفراغ بیش از اندازه می شود و باعث کم آبی بدن فرد می شود.

توصیه لازم در زمان اوردوز الکل

اما توصیه های لازم و اصولی بعد از مصرف الکل به شرح زیر می باشد.

شما باید در ۶ ساعت ابتدایی مصرف الکل فقط آب خالی بنوشید تا معده ی شما برای وعده ی غذایی بعدی آماده شود. حالا وعده ی غذایی بعدی باید آب سیب ی، خود سیب ، موز و یا حتی آبگوشت باشد. چون معده تحمل این مواد غذایی را دارد و ۶ ساعت بعدتر باید سراغ غذاهای دیگر بروید مانند نان و برنج و …

در این مرحله بایستی از مصرف غذاهای چرب، تند، شور و تلخ و مصرف ادویه جات و … خودداری کنید. چون ممکن است عوارض را تشدید کند.

پس بهتر است ابتدا آب فراوان بنوشید و سعی کنید که بخوابید وقتی که به درمانگاه و اورژانس دسترسی ندارید و می خواهید در خانه خودتان را درمان کنید. مرحله بعدی بعد از خواب این است که می توانید برای کاهش سر درد و سرگیجه خود مسکن مصرف کنید.

البته مصرف مسکن برای ۴ یا ۵ ساعت است و دوباره سردرد و سرگیجه شروع می شود. بیشتر افراد در این دوره که دوره خماری گفته می شود قهوه یا نوشیدنی کافئین دار مصرف می کنند. این نوشیدنی ها کمک زیادی به سردرد نخواهد کرد و ممکن است باعث نفخ شدید معده شود. در واقع ترکیبات گازدار باعث نفخ معده خواهد شد.

در مرحله خماری ممکن است بعضی از افراد توصیه کنند که شما یک پیک دیگر مشروب بخورید تا حال  شما بهتر است از این کار بپرهیزید چون حال شما را بدتر خواهد کرد. در مرحله خماری که شما سردرد و سرگیجه شدید دارید، بهتر است استراحت کنید و یا به اورژانس مراجعه کنید و سرم قندی دریافت کنید و همچنین با تزریق آمپول B کمپلکس مشکل خود را کاملا حل کنید.

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که طب سنتی بعد از مصرف الکل توصیه می کند که فرد عرق نعنا، گل گاوزبان و … بخورد که برای رد کردن این مرحله خوب است. این تجویز هیچ ریشه علمی ندارد و ممکن است در تغییر حال شما تاثیری نداشته باشد. اگر تا ۲۴ ساعت درمان اساسی برای استفراغ بعد از مصرف الکل به کار گرفته نشود حتما باید فرد به اورژانس مراجعه کند.

در هنگام اوردز مشروب چه بخوریم؟

کلام آخر

همه ی ما میدانیم که مصرف مشروبات الکی باعث ازبین رفتن سلامتی و آسیب دیدن اندام های داخلی می شود. نوشیدن بیش از حد الکل هم می تواند در دراز مدت سبب به وجود آمدن بیماری هایی مانند سرطان، نارسایی های کلیوی و… شود. امیداواریم خواندن این مقاله بتواند چنانچه مشروبات الکی را مصرف کرده و در نوشیدن آن زیاده روی کردید به شما کمک کرده و هرچه سریع تر بهبود بیابید.

ما در تیم قدرتمند Jamshidian Healt با برگزاری دوره های آموزشی مجازی بالینی گامی در جهت بهبود وضعیت سلامت کشورمان برداشته ایم. نکته های طلایی دوره برای همه افراد جامعه کاربردی و ضروری خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت معتبر استاد خسرو جمشیدیان یا اینستا گرام مراجعه نماید.

حتما ببینید

نوار قلب

نوار قلب | آموزش نحوه گرفتن نوارقلب با دستگاه ECG | جمشیدیان هِلث

گرفتن نوار قلب یکی از ساده ترین راه ها برای پی بردن به مشکلات قلبی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *